Національно-патріотичне виховання

У вересні 2019 року виповнюється 75 років від початку депортації з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини мешканців цих регіонів.

Понад 482 тисячі українців примусово позасудово переселили до УРСР у 1944–1946 роках. Це брутально здійснили комуністичні режими СРСР і Польщі із застосуванням терору, репресій, конфіскації майна, обмеження політичних, соціальних, економічних і культурних прав людей. Виселяли українців у різні регіони УРСР – від Галичини до Причорномор’я, Слобожанщини та Донеччини.

На вшанування 75-х роковин депортації українців із території сучасної Польщі Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження “Про утворення Організаційного комітету та затвердження плану заходів з відзначення 75-х роковин депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944–1951 роках” (від 5 липня 2019 року №501-р).

Документ передбачає проведення меморіальних заходів, тематичних виставок архівних документів і фотовиставок; у закладах освіти, закладах культури – лекцій, засідань, семінарів, інших методичних, виховних, інформаційно-просвітницьких заходів з метою донесення до молоді та студентів об’єктивної інформації про передумови, перебіг і наслідки депортації українців, а також Міністерство освіти і науки України має запропонувати закладам загальної середньої та вищої освіти передбачити у навчальних планах вивчення історичних подій, що стосуються депортації українців.

Український інститут національної пам’яті підготував методичні рекомендації для підготовки та проведення освітніх і виховних заходів до роковин примусового вивезення українців у 1944–1946-х, а також інших депортацій, які пережили українці Західної України та південно-східних регіонів Польщі у повоєнні роки.

З метою збереження історичної пам’яті, формування у молодого покоління почуття патріотизму, негативного ставлення до тоталітаризму, насильства і порушення прав людини та на виконання Постанови Верховної Ради України від 08 листопада 2018 року № 2608-VІІІ «Про відзначення на державному рівні 75-х роковин початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя,  Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках», розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року №501-р «Про утворення Організаційного комітету та затвердження плану заходів з відзначення 75-х роковин депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя,  Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках» рекомендуємо упродовж 2019/2020 навчального року у закладах освіти району передбачити заходи щодо вшанування та увічнення цих трагічних подій: провести лекції, бесіди, виховні години, засідання за круглим столом з тем: «Депортація етнічних українців», «Операція «Вісла», «Скорбота давня, але ще жива», «Депортація: як це було» тощо.

Доцільно активізувати пошуково-дослідницьку діяльність учнів, збір матеріалів із зазначеної проблеми. На базі шкільних музеїв бажано організувати постійно діючі та пересувні виставки і фотостенди.

Під час  вивчення теми «Післявоєнна відбудова і розвиток України» в курсі історії України (11-й клас) пропонуємо приділити особливу увагу питанню виселення етнічних українців з території Польщі.

Вчителям історії та правознавства навчальних закладів рекомендуємо популяризувати положення національних та міжнародних актів щодо забезпечення прав людини і виховання в учнівської молоді культури міжетнічних відносин.

Від Admin